24. 2. 2015 3S s holterovskými přístroji v průběhu měření na LMU Mnichov
Fotky Sendy, Sarah a Sukie najdete zde.
září 2014 Agrias má zdravé srdce !!!
Bratrovi naší Sarah (Jch., ček.Ch. Agamba Anibag), ček.Ch., ček.Ich. Agrias Anibag (Ch. Isména Halit Paša x Addi vom Neuland), se stalo něco dost podobného, co Sendynce... Dne 31.8.2014 byl na opětovném kontrolním vyšetření srdce metodou Holter (24 hod. EKG) s výsledkem 1 VES, 0 SVES, negativní bez nálezu DCM (MVDr. Scheer - specialista kardiolog, klinika MaScheer, Brno, CZ). Jinými slovy to znamená, že Agrias má v tuto chvíli naprosto zdravé srdíčko!!! Tato nejlepší možná zpráva nám udělala velikou radost a moc k ní Gabče i Agískovi gratulujeme. Zároveň však poukazuje na již druhý "falešně" pozitivní případ nálezu u nás a dle slov doktora Wesse, jich je za hranicemi našeho státu ještě mnohem víc. Své závěry nebudu nikomu podsouvat, ať si je každý odvodí sám podle svého uvážení... Tím to samozřejmě ale nekončí, jak Sendy, tak Agísek, budou i nadále podstupovat pravidelná každoroční kontrolní kompletní přeměření.
PS: Jen podotýkám důležitý fakt, že Agrias na rozdíl od Sendynky nikdy nebyl pod vlivem předepsané medikace Vasotop a jeho režim nebyl nijak upraven, nadále byl v plném pracovním zatížení (jako důkaz mohu uvést složenou zkoušku IPO 2 během letošního léta).
duben 2014 Sendy nemá DCM !!!
Na základě všech předchozích kardio testů za poslední 4 roky byla Sendy kardiology z LMU Mnichov prohlášena za DCM prostou s verdiktem, že vzhledem ke skvělému vývoji jejího zdravotního stavu a naprosto negativním výsledkům z kontrolních kompletních vyšetření vyplývá, že "VES u 1. vyšetření nebyly kardiologického původu" !!! Vasotop můžeme vysadit a německý team specialistů se na nás těší za jeden rok na další pravidelné kontrole. Budiž toto poučením a příkladem pro všechny, kdo se ocitnou ve stejné situaci, jako my.
25. 3. 2014 Kardiologické a krevní vyšetření na LMU v Mnichově po sedmé
Od začátku letošního roku začala naše nejmladší členka smečky Sukie, ček.Ch. Borgia Anibag (Zamu Les Deux Peupliers x Ch. Isména Halit Paša) vykazovat dřívější únavu při výcviku. Protože to byl jediný pozorovatelný příznak, přisoudili jsme ho horší fyzické kondici po zimě... Ovšem po té, co nás v únoru při běžném poslechu u očkování veterinář varoval, že slyší mírný šelest, neváhala jsem už ani den a ihned nás objednala na kardiologické vyšetření na LMU v Mnichově. Nejstarší Sendy, Gch. Baby Brittannica di Brittasgang (Ich. Elton Extra Moravák x Mch. Brittanica Halit Paša), za chvíli již 8mi letou veteránku, která se již 4. rokem léčí s DCM v okultním stadiu, jsem pro jistotu objednala na kontrolu také, byť v prosinci loňského roku byly její výsledky vzhledem k situaci naprosto výborné. Hnědku Sáru, Jch.,ček.Ch. Agamba Anibag (Addi vom Neuland x Ch. Isména Halit Paša), jsem na preventivní vyšetření neobjednala, protože její prosincové výsledky byly bezchybné, a proto jsem neviděla důvod opakovat vyšetření po třech měsících.
Koncem března jsme tedy vyrazili na LMU do Německa, již po sedmé. Sendy výsledky byly i tentokrát velice potěšitelné. 10 VES a zvýšená hodnota srdečního biomarkeru byl jediný nález, vše ostatní má nadále negativní. Léčba je tím pádem stále na nejvýš úspěšná a není třeba ji měnit, ani přidávat další léky. Začínám věřit tomu, že Babča Šůša nás ještě všechny přežije =o) !
Bohužel u Sukienky se nám při echocardiografii, doppleru a sonu potvrdilo to, čeho jsme se nejvíce obávali. Pan doktor Gerhard Wess, největší kardio kapacita LMU, nám sdělil diagnózu vyšetření PDA = perzistující ductus arteriosus (otevřená Botallova dučej). Jde o vrozenou srdeční vadu, o jejímž defektu se rozhoduje už v embryonálním vývoji. Laicky vysvětleno jde o artérii, která vede plodu okysličenou krev od matky. V normálním stavu se u štěněte po porodu zavírá do 24 hod, ovšem v případě vady zůstává otevřena a bohužel tak dochází k mísení okysličené s neokysličenou krví. To samozřejmě vede k honění srdce, jeho zvětšování, ztenčování stěn, zavodňování ... Tuto vadu lze ať už poslechem, či echocardiografií, odhalit již ve věku pár týdnů věku štěněte, tzn. ještě v době, kdy je u matky! Sám majitel může pozorovat jisté příznaky - některá štěňata kupříkladu špatně prospívají, stagnují v růstu i vývoji (což tedy rozhodně nebyl případ Sukie, která narostla do k.v. 70 cm a ž.h. 37 kg), případně jsou více lenivá, dříve se unaví, mají rychlý silný tep (to tedy Sukči případ byl), v pozdějším stadiu už pak přichází i kašlání a omdlévání. Operace se doporučuje provést prakticky co nejdříve po zjištění (tzn. klidně ve 2-3 měsících věku štěněte). Většina studií uvádí, že zvíře se bez operace nedožije více jak 1. roku života. V tomto směru je Sukča jistý unikát, protože ona se dožila 2 let a neměla jiné příznaky, než rychlejší a silnější tep, dřívější únavu a to opravdu až v poslední době a pak samozřejmě onen šelest, který jí ale poprvé našli také až ve dvou letech. Pan Wess se také velice divil, že ani na šelest se nepřišlo dřív, kupříkladu v roce při rtg kyčlí atp.
Pan doktor s námi bezprostředně po rozsáhlém a důkladném vyšetření probral všechny naše možnosti a my se rozhodli pro okamžitou operaci na zdejší klinice - nechali jsme tak Sukienku v těch nejlepších možných rukách samotného Gerharda Wesse, i když je asi zbytečné říkat, že i přes kvality této kardio kapacity i kliniky, se nám opravdu hodně svíralo srdce, když jsme v úterý krátce po poledni Sukču opouštěli, přijet jsme si pro ní mohli až ve čtvrtek odpoledne a jediné, k čemu jsme se mohli upínat, byl středeční telefonát, který by nás informoval, jak operace (díky bohu málo invazivní katert přes tepnu v třísle, tzn. žádné sekání hrudního koše, hýbání s plícemi atd.) dopadla a jak se Sukie daří. Naštěstí vše proběhlo, jak mělo a my si tak pro Sukču mohli ve čtvrtek přijet. Dučej má nyní zavřenou a musím říct, že ihned v prvních pár dnech rekonvalescence se jí hodně ulevilo - nedýchá tak rychle, srdeční tep se jí zlepšil, je veselá, hravá, nejraději by pořád dováděla, což samozřejmě nesmí ... Bohužel přes toto všechno vyjmenované ale ještě nemáme vyhráno, protože jsme na tuto vadu přišli až příliš pozdě, je Sukienky srdíčko v současné době ve velmi špatném stavu, má ho obrovské, zejména pak levou část, chlopně netěsní, jak by měly, stále se tak míchá krev a i když pan doktor po operaci očekává jeho zmenšení, není schopný v tuto chvíli říct, o kolik se zmenší a jestli je reálné vrácení do původního stavu. Po kontrole za tři měsíce budeme vědět víc. Nezbývá než doufat a věřit v zázrak.
A i když se nyní moje nejhodnější princeznička samozřejmě přesunula do role "pouze" mazlíčka spolu se Sendy, milovaným členem rodiny zůstává stále a nepřejeme si nic jiného, než aby tu s námi mohla být co nejdéle a byl jí dopřán ten "luxus" vést plnohodnotný, spokojený a šťastný život s co nejméně omezeními. Moc bych si to přála kvůli ní.
21. 12. 2013 Výsledky Holter 24 hod. EKG, štítné žlázy a natriuretických peptidů
Zveřejňujeme zbývající výsledky z vyšetření Sendynky (GCH. Baby Brittannica di Brittasgang), Sárinky (JCH. Agamba Anibag) a Agíska (č.ICH. Agrias Anibag) na LMU v Mnichově, které nám oproti očekávání dorazily opravdu velice brzy (včera)! Sendy - Holter (24 hod EKG) 1 VES, Štítná žláza negativní, Natriuretické peptidy zvýšená hodnota srdečního biomarkeru, což znamená, že Sendynky současná léčba je stále velice účinná a tudíž jí nebyla předepsána žádná nová medikace! Sarah - Holter (24 hod EKG) 3 VES negativní, Štítná žláza & Natriuretické peptidy negativní, tzn. že v tuto chvíli je Sára DCM prostá a má absolutně zdravé srdíčko!!! Agin - Holter(24 hod EKG) 641 VES, Štítná žláza & Natriuretické peptidy neg. Bohužel u Agíska byla na holteru zjištěna DCM v okultním stadiu a byla mu předepsána stejná terapie, jakou má Sendynka, tzn. Vasotop 5mg 2x denně...
12. 12. 2013 Kardiologické a krevní vyšetření na LMU v Mnichově po šesté
Ve čtvrtek, v téměř až magické datum 12.12., jsme se již po šesté vydali na kompletní kardiologické a krevní vyšetření na LMU v Mnichově. Tradičně se tohoto rozsáhlého komplexu zdravotních testů zúčastnila naše nejstarší 7,5letá babča Sendynka (Gch. Baby Brittannica di Brittasgang), která se zde již 3. rokem léčí se svým DCM v okultním stadiu a tudíž s ní sem jezdíme na pravidelní kontroly. Prvně však letos toto pro nás nejdůležitější, leč bohužel pro chovatelské kluby zatím stále nepovinné zdravotní vyšetření, absolvovala i naše 3letá hnědulka Sárinka (Jch. Agamba Anibag) a také její bráška Agísek (č.Ich. Agrias Anibag). Podotýkám, že u obou šlo pouze o preventivní kontrolu současného zdravotního stavu.
Průběh vyšetření jsem zde již několikrát popisovala, přesto Vám ho v krátkosti připomenu. Dobrman je nejprve podroben detailní prohlídce celkového stavu, je mu změřena teplota, poslechnuto srdce, změřen tep a především odebrána krev na laboratorní testy funkce a hodnoty hormonů štítné žlázy a hodnot natriuretických peptidů, jinými slovy bílkovin srdečního svalu v krevním řečišti (výsledky tohoto krevního rozboru se pochopitelně nedozvíme hned, ale přijdou spolu se závěrečnou zprávou, kterou nám tým kliniky posílá na email i klasicky poštou a ještě také volají). Majitel psa při této první části vyšetření také podstoupí důkladný výslech ohledně zdraví svého čtyřnohého miláčka a pokud tak neučinil již dříve, vyplní dokumenty o sobě a svém dobrmanovi (samozřejmě pouze při pejskově první návštěvě kliniky).
Po té následuje soubor několika souběžných vyšetření - doppler (barevný ultrazvuk), sonografie a 15 min. EKG, kterými se zkoumá velikost srdce, tloušťka jeho stěn, práce chlopní a přepážek, průtok krve a samozřejmě ono krátkodobé EKG. Výsledky těchto částí vyšetření se dozvídáme hned na místě. Je mi velkým potěšením napsat, že ani u jednoho z našich 3 vyšetřovaných dobrmanů nebyly zjištěny žádné odchylky od normálu. Sárčiny výsledky dokonce označila kardioložka K. Harttman jako "great", což mi udělalo velikou radost. U Sendynky už ale bohužel menší změny začaly, podle slov lékařky se nemáme děsit, nejde o žádné abnormality a nevyžadují žádnou další medikaci, ale od poslední návštěvy zde nastal malinký posun. Jinými slovy, kdyby neměla na holteru zjištěnou DCM, vlezla by se stále ještě do tabulek s označením negativní, ale jelikož tuto skutečnost víme a výsledky z jejích předešlých dopplerů a sonografií máme k dispozici, vidíme menší rozdíl.
Na konec celého vyšetření, dost možná jde i o nejdůležitější aspekt, nás čeká 24 hod. EKG tzv. Holter. Pejskům jsou na tělo připojeny elektrody a na ochrannou vestu pak samotná mašinka, která má za úkol měřit srdeční rytmy po celý den. Bohužel, v okruhu našich přátel se již množí příhody, kdy po odeslání přístrojů zpět na kliniku je zjištěno, že přístroj neměřil tak dlouho, jak měl a majitelé jsou pak nuceni tuto poslední část testování podstoupit opakovaně, i když zdarma. Proto jsme se již klasicky rozhodli, že ze čtvrtka na pátek přespíme u nás v Lázu a na kliniku se vydáme druhý den znovu a naměřené hodnoty si necháme zkontrolovat na počítači. Naštěstí nás doktoři potěšili, všechny mašinky snímaly jak měly a po celých 24 hodin, čili nám nyní nezbývá nic jiného, než netrpělivé čekání na výsledek z Holtera a krve, který má dle slov personálu přijít cca do tří týdnů.
Trochu fotek z naší výpravy najdete zde.
17. 10. 2013 Krevní, plazmatické, sonografické a rentgenologické vyšetření Sendy u MVDr. Hnízda
Jelikož naše nejstarší babča Sendynka vstoupila začátkem léta do veteránského věku, je třeba její zdravíčko sledovat o to důkladněji, což se snažíme plnit co nejdůsledněji. Dnes jsme obdrželi výsledky z kompletního zdravotního vyšetření, které podstoupila začátkem října u jednoho z našich doktorů, MVDr. Jana Hnízda v Praze. Tentokrát šlo o krevní a plazmatický rozbor na zjištění srážlivosti krve tzv. von Willebrandt test, fuknci štítné žlázy a jater a hodnotu natriuretických peptidů. Dále pak o sonografické a rentgenologické vyšetření srdce, jater, ledvin a sleziny. Všechny testy vyšly negativní, z čehož máme velikou radost a doufáme, že podobně skvělé zprávy se dozvíme i na naší další pravidelné německé expedici na kardiologii v Mnichově, kam se koncem letošního roku opět chystáme.
17. 6. 2013 Rentgenologické vyšetření v Hradci Králové u MVDr. Ekra
Dnes jsme s naší Sukie (Borgia Anibag) vyrazily na předem objednané rentgenologické vyšetření do Hradce Králové za odborníkem, MVDr. Jaromírem Ekrem. Spolu s námi dorazili i Sukči bráška, Bango Anibag, a Sáry sestřička, Biljana Anibag. Máme velikou radost, že všichni tři sourozenci z vrhu B Anibag byli panem doktorem posouzeni jako dysplazie kyčelních kloubů prostí, tzn. že Borgia, Bango a Biljana jsou RTG DKK 0/0 !!! Páníčkům našich sourozenců moc gratulujeme k výborným důležitým zdravotním výsledkům a sami se opravdu radujeme z negativních nálezů naší psí rodiny!!! Nyní nezbývá než odeslat snímky do Německého dobrman klubu MVDr. Hr. Daubemu a počkat si ještě na jeho vyhodnocení. Pokud vím, na rentgeny k panu Ekrovi se chystá i další naše sestřička, Berkeley Anibag, a na jeho vyhodnocení čeká i další bráška, Bubo Anibag. Proto oběma sourozencům držím palce, aby jejich výsledky byly negativní, jako u naší výpravy.
17. 12. 2012 Výsledky štítné žlázy, natriuretických peptidů a holtera
Právě dnes nám dorazily kompletní výsledky z nedávného vyšetření Sendynky a Arníčka v Mnichově, a tak je ihned zvěřejňujeme. Naše Sendy (GCH. Baby Brittannica di Brittasgang) : štítná žláza - negativní, natriuretické peptidy - mírně zvýšená hodnota srdečního biomarkeru, holter - 4 VES. Jiné nálezy při měření srdečních funkcí stále zatím nebyly naměřeny, naštěstí... Ovšem díky mírné odchylce v krevním rozboru, konkrétně u srdečních biomarkerů, které se od minule mírně zvýšily, nás za půl roku čeká opět další kontrola na LMU v Mnichově. Léčba zůstává stále stejná (Vasotop 5mg 2x denně). A nyní výsledky Arnyho di Brittasgang : štítná žláza - negativní, natriuretické peptidy - negativní, holter - 117 VES. Jiné nálezy v srdečním rytmu také nebyly naměřeny. Arny se navíc podrobil i sonografickému vyšetření štítné žlázy, tak jako Sendy letos v únoru, a výsledek tohoto vyšetření byl též negativní. Jelikož ale Arnyho počet VES spadá byť o fousek, ale přesto již do podezřelé hodnoty, která si vyžaduje opětnou kontrolu stavu taktéž za půl roku, čeká i jeho další "výlet" do Mnichova. Terapie u něho v tuto chvíli ale není nutná.
27. 11. 2012 Kardiologické a krevní vyšetření na LMÜ v Mnichově po páté
Na poslední listopadové úterý, tj. 27.11.2012, jsem objednala naší Sendy (Gch. Baby Brittannica di Brittasgang) a jejího bratrance Arnyho (Ch. Arny di Brittasgang) na kompletní kardiologické a krevní vyšetření na LMU v Mnichově. Pro Sendynku šlo již o páté kontrolní vyšetření, zatímco Arníčka čekalo poprvé. Sárku a Sukču jsem nechala na hlídání u našich, a tak jsme mohli s paničkou Arníka a mou kamarádkou, Luckou, v úterý brzy ráno společně vyrazit. Jelikož jsme se v řízení střídaly a navíc jsme celou cestu strávily v družném hovoru, nebyl náš výlet ani zdaleka tak náročný, jak by se mohlo zdát. Po příjezdu do Mnichova jsme naše dva miláčky vyvenčily ve zdejším parku, a pak už hurá na to. Oba si při vyšetření vedli báječně a neméně skvělé byly i prvotní výsledky! Barevný doppler, sonografie, echocardiografie, 15 min. EKG a klinická prohlídka současného zdravotního stavu nezaznamenala ani u jednoho z našich 6,5 letých dobrmánků žádné odchylky od normálu. S Luckou jsme si oddychly a poté, co Sendy a Arnymu nasadil tým místních kardio-specialistů holtery, vyrazily jsme zpět domů, přesněji k nám do Lázu. Abychom toho napětí přes den neměli málo, pustili jsme si před spaním pro jistotu ještě horor. Druhý den jsme se pak vydali opět na kliniku LMU vrátit přístroje. Paní doktorka nám po jejich sejmutí během chvilky potvrdila, že měřily, jak měly, a tak jsme se rozloučily, opět vyvenčily před dlouhou cestou a vydaly se domů. Musím říct, že jsme náš plán zvládly zrealizovat skutečně za 5 minut dvanáct, neboť od čtvrtka bylo hlášeno veliké ochlazení a s ním spojené sněžení. Nyní čekáme už "pouze" na výsledky holtera (24 hod. EKG) a krevních testů, které neprodleně zveřejníme, jakmile je obdržíme. Dvě dokumentující fotky Sendy a Arníka z vyšetření v Mnichově si můžete prohlédnout zde.
15. 3. 2012 Výsledky z vyšetření štítné žlázy, natriuretických peptidů a holtera
Zbývající výsledky naší Sendy (GCH. Baby Brittannica di Brittasgang) jsou následující - štítná žláza + natriuretické peptidy negativní, holter 5 VES. Jiné nálezy opět nebyly naměřeny. Další preventivní kontrola nás čeká zase na podzim letošního roku.
23. 2. 2012 Kardiologické, sonografické a krevní vyšetření na LMÜ v Mnichově
Ve čtvrtek naše Sendy (GCH. Baby Brittannica di Brittasgang) podstoupila v Německu opakované, nyní již čtvrté, kompletní kontrolní vyšetření srdíčka, štítné žlázy a krve. Barevný doppler, sonografie, echocardiografie, 15 min. EKG ani klinická prohlídka současného zdravotního stavu naštěstí stále zatím nezaznamenaly žádné odchylky od normálu, zrovna jako sonografické vyšetření štítné žlázy, kterému se Sendy též podrobila. A tak nyní čekáme už "pouze" na výsledky holtera (24 hod. EKG) a krevních testů štítné žlázy a natriuretických peptidů. Když jsme v pátek přivezli přístroj zpátky, pro jistotu jsme si ještě nechali paní doktorkou zkontrolovat, zda holter měřil (po zkušenosti s maminkou Sendy, Brittou, která díky techniké závadě na holteru musela tuto část vyšetření podstoupit znovu, což znamenalo dvě cesty do Mnichova navíc, toto doporučuji všem). Jelikož mašinka měřila, jak měla, nic nebrání ve vyhodnocení. Až výsledky obdržíme, vložíme je sem. Pár fotek z Mnichova si můžete prohlédnout zde.
16. 2. 2012 Rentgenologické vyšetření v Hradci Králové u MVDr. Ekra
Dnes jsme s naší Sarah (JCH. Agamba Anibag) vyrazily na předem objednané rentgenologické vyšetření do Hradce Králové za odborníkem, MVDr. Jaromírem Ekrem. Spolu s námi dorazili i Sáry bráška, Agrias Anibag, a Sáry sestřičky, Arisa s Attibou Anibag. Máme velikou radost, že všichni čtyři sourozenci z vrhu A Anibag byli panem doktorem posouzeni jako dysplazie kyčelních kloubů prostí, tzn. že Agamba, Agrias, Arisa a Attiba jsou RTG DKK 0/0 !!! Pan Ekr dokonce několikrát výrazně pochválil všechny klouby našich dobrmanů a nazval je naprosto ukázkovými, čímž jsme byli opravdu velice potěšeni. Sáře jsme navíc ještě nechali zrentgenovat krční, hrudní, bederní a křížovou oblast. MVDr. Ekr i tyto snímky posoudil přímo na místě s verdiktem Spondylóza negativní & Wobbler syndrom negativní a opět Sářinu páteř kvitoval. Páníčkům našich sourozenců moc gratulujeme k výborným důležitým zdravotním výsledkům a sami se opravdu radujeme z negativních nálezů naší psí rodiny!!! Nyní nezbývá než odeslat snímky do Německého dobrman klubu MVDr. Hr. Daubemu a počkat si ještě na jeho vyhodnocení.
17. 8. 2011 Kontrola na LMÜ, výsledky z Holtera
Dnes nám přišly výsledky z kardiologického vyšetření metodou Holter, 24 hod. EKG, kterému se naše Sendy (Gch. Baby Brittannica di Brittasgang), její sestra Růža (č.Ch. Corleona Lady di Brittasgang) a její mamka Britta (Mch. Brittanica Halit Paša) podrobily v polovině letošního července. Sendynky hodnoty jsou ještě o fous lepší, než při únorové kontrole... Byly ji naměřeny pouze 2 VES, jinak výsledky zůstávají při starém, tzn. vše ostatní naštěstí stále bez nálezu! Podobně skvělé zprávy přišly i Janičce Horové, resp. její Růžence, které byly naměřeny pouze 3 VES, tudíž i ona je shledána prostou na existenci DCM. Ze srdce gratulujeme!!! Bohužel, Brittino EKG nebylo naměřeno díky selhání přístroje a ač je to nemilé, bude tak muset tuto část vyšetření podstoupit ještě jednou.
14. 7. 2011 Další kontrola na LMÜ
Ve čtvrtek 14. července 2011 byla naše Sendy (Gch. Baby Brittannica di Brittasgang), její mamka Britta (Mch. Brittanica Halit Paša) a její sestra Růža (č.Ch. Corleona Lady di Brittasgang) na opakovaném kontrolním vyšetření na klinice LMÜ v Mnichově. Všechny tři holčičky byly vyšetřeny tou největší kardiologickou kapacitou LMÜ, samotným panem doktorem Gerhardem Wessem. Celá kontrola probíhala úplně stejně, jako na předchozích prohlídkách. Je mi velikou radostí Vám oznámit, že první část vyšetření, tzn. doppler, echocardiografie, sono a 15 min EKG vyšlo jak u naší pětileté Sendy, čtyřleté Růži tak i osmileté Britty v normách a naše fenky jsou tak prakticky klinicky stále zdrávy. Nyní ještě čekáme na výsledky z nejdůležitější části kontroly a to holtera, 24 hod EKG spolu s krevními testy. Až naměřené hodnoty obdržíme, budeme Vás o nich informovat. Malinko fotek z kontroly najdete zde.
29. 3. 2011 Výsledky z Holtera
Dnes jsme konečně obdrželi z Mnichova od kardiologů z LMÜ výsledky ze Sendynčina únorového opakovaného vyšetření srdce metodou Holter (24 hod. EKG), na které jsme už netrpělivě čekali. Naměřené hodnoty vyšly nad očekávání skvěle, ze 3669 VES se Sendy dostala na pouhé 3 VES!!! Ostatní výsledky, jak už jsme psali dříve, vyšly také báječně (beze změn od minule = žádný nález), čili Sendy je vlastně v tuto chvíli naprosto zdravá a my máme díky včasnému nálezu a vhodné medikaci, na kterou skvěle zareagovala, naději na to, že tomu tak bude ještě dlouho. Jsme za to moc rádi... Pochopitelně bude Sendy i nadále užívat odborníky předepsaný lék a za cca 3 měsíce ji čeká další kompletní kontrola srdce v Mnichově.
24. 2. 2011 Kontrola v Mnichově
Sendy bere již přes tři měsíce kardiology z LMÜ doporučený lék Vasotop v jimi předepsaném množství jedné tablety ráno a jedné tablety večer, který má snižovat krevní tlaky působící na její srdíčko a tím oddalovat nástup nemoci zvané DCM. Nadešel proto nyní čas k první kontrole zdravotního stavu Sendynčina srdce a zjištění reakce jejího organismu na tento lék, o což nás Mnichovští specialisté žádali. Máme samozřejmě v úmyslu spolu s nimi Sendynky srdíčko i nadále hlídat a všemožně bojovat o její prozatímní zdraví, a proto jsme odborníkům rádi přikývli a v kýženém termínu tříměsíční medikace vyrazili zpět do Mnichova zjistit výsledný ortel.
První den nás z Prahy do Mnichova a zase zpět vezla Sendynky chovatelka a především naše věrná kamarádka do pohody i nepohody, Janička Horová, která nám díky její plynné němčině pomáhala i jako tlumočnice a já jí za její velikou pomoc ještě jednou moc děkuji, její aktivní účast pro nás moc znamená a velmi si jí vážíme!! Jely jsem tedy v ryze dámském složení (já, mamka, Janina, Sendy a Sarah). Cesta nám utíkala rychle a na parkovišti kliniky v Mnichově jsme zastavily bez bloudění a výraznějšího zpoždění od času objednání. Sendy se opět podrobila kompletnímu vyšetření, které bylo nachlup stejné s tím loňským říjnovým. Naštěstí i výsledek byl stejný, Sendy je zatím stále naprosto zdravá. Ani nevíte, jaký balvan nám spadl z hrudi… Mnichovské kardiology jsme díky Janě podrobily důkladnému výslechu ohledně naší černé holčičky, a pak už nás čekala poslední část, připevnění holtera. Byly jsme hotovy relativně brzy, a tak jsme ještě vyšly s holkami do nedalekého Mnichovského anglického parku, kde se naše dobrmanky, a spolu s nimi i my, pěkně protáhly. Po procházce jsme chtěly nasednout do auta a vydat se zpět k domovu. Bohužel se nám stala jedna velká nepříjemnost, na protějším břehu zdejší říčky spatřila Sendy hejno hus a rozhodla se je jít prověřit z blízka… Na kraji vody se na mé zavolání zastavila, ale jak se otáčela a chtěla vrátit k nám, po rozbahněném svažitém břehu sklouzla zadkem až po hrudník do vody. V tu chvíli nám tedy opravdu zatrnulo. Okamžitě jsme se k ní hnaly a kontrolovaly přístroj. Díky bohu mašinka byla suchá, ale všechny elektrody byly mokré… Místo cesty domů nás tedy čekal potupný návrat na kliniku. Paní doktorka naší příhodu brala s úsměvem a i když mašinka měřila, jak se hbitě ujistila, raději Sendy přístroj napojila a připevnila znova. Cesta domů pak už proběhla bez komplikací a my zcela znavené brzy zapadly do postelí, druhý den nás totiž stejný „výlet“ čekal znovu…
To už jsme ale jely jen my (já, máma, Sendy a Sarah), protože Janin překlad už nebyl nutný, na sundání holtera jsem si vystačila se svou angličtinou a zneužívat Janičky dobroty nebylo na místě. Po odpojení 24 hod. EKG jsme opět ještě vyvenčily v krásném parku a vydaly se honem do naší rodné domoviny. Nyní netrpělivě čekáme na sdělení výsledků naměřených na holteru a pevně doufáme, že VES po lécích klesnou. Až zprávu obdržíme, budeme Vás zde informovat. Trochu foteček z kontroly v Mnichově naleznete zde.
Na konci reportáže bych chtěla ještě moc pochválit Sáru… Ač malé miminko, celou naší předlouhou a náročnou štaci zvládla prostě na jedničku, byla výborná. V autě cestu prospala, v mezičase na klinice se najedla, v parku vyřádila, a pak zase spinkala… Nebyla s ní prostě žádná starost, je tak moc šikovná!
28. 10. 2010 Mnichov
Naše veliká zahraniční štace započala prakticky již ve středu večer, když jsme se s mamkou a Sendynkou zabalily, opustily stověžatou Prahu a přesunuly se na chalupu do Lázu, kde jsme měli mezi zastávku. Příliš jsme se v ní ale neohřály a na Státní svátek 28.10., ve čtvrtek brzy ráno, přesněji v pět hodin, jsme opět nasedly do auta a vyjely směr Heřmanova Huť, což je obec ležící 20km za Plzní. Zde jsme byli již netrpělivě očekáváni Janou Konečnou a jejím dobrmaním sympaťákem Agbárkem, Caesarionem Halit Paša. I Janě, stejně tak jako nám, záleží na zdraví jejího hnědáčka, a tak jsme se již na začátku letošního roku domluvily, že spolu letos uskutečníme preventivní kompletní srdeční vyšetření našich miláčků na prestižní mnichovské klinice LMU. Janu s Agbárkem jsme naložili k nám do auta, vešli jsme se pohodlně, a bez dlouhého zdržování jsme pokračovali v cestě k hranici s Německem. Zde, tedy v Rozvadově, na nás totiž čekali další členi naší hromadné expedice. Byli jimi paní Petrboková, která celé naše vyšetření s klinikou domluvila a objednala, za což jí patří náš dík! Spolu s ní samozřejmě jela její dobrmaní dáma, Deborah Passo Doble, pro níž to bylo již druhé vyšetření, a jako doprovod s sebou měla paní Petrboková ještě Debinčin odchov, hnědou fenečku Ambru In Stile Nero s jejím pánečkem panem Franzem, coby řidičem. Jakmile jsme se všichni pozdravili a nechali protáhnout naše pejsky, vyrazili jsme v závěsu za sebou (do jednoho auta už bychom se opravdu neposkládali).
Cesta nám při přátelském rozhovoru rychle utíkala. Všichni, coby zapálení pejskaři, jsme se pochopitelně bavili o našem největším koníčku, jak jinak než kynologii, a tak jsme se ani nestačili divit a míjeli jsme ceduli s nápisem München. Zde jsme roli naváděče přenechali posádce vozu paní Petrobokové, která na klinice již jednou byla a částečně si pamatovala trasu. Najít v areálu kliniky LMU naší budovu, kde se zabývali srdečními vyšetřeními, pak již nebyl vůbec problém. Milý personál si nás hned všiml a dostali jsme evidenční papíry k vyplnění. Celé v němčině samozřejmě… Ještě štěstí, že jsme s sebou měli Janu a paní Věru, které německým jazykem vládnou a jaly se překladu.
Přibližně v jedenáct hodin jsme vstoupili do čekárny a Sendynka s Agbárkem šli téměř bez prodlení na řadu jako první. Ujali se nás dva němečtí odborní lékaři a oběma pejskům dvakrát poslechli fonendoskopem srdce, změřili tep, teplotu a vůbec pejsky po zdravotní stránce důkladně prohlédli. Po tomto úvodním vyšetření, kde neshledali žádných komplikací, jsme už pouze se Sendy přešli do další ordinace, po jejíž jednom kraji byl umístěn vysoký veliký stůl s otvorem uprostřed, který celé místnosti vévodil. Zde na nás čekal další tým odborníků kardiologů, který nám podrobně vysvětlil, co nás zde čeká. Sendynce naměřili 15 min EKG, odebrali krev a v neposlední řadě ji na onom stole, na který jsme ji položili srdíčkem přesně nad otvor, prohlédli srdce ze všech směrů a úhlů. Zkontrolovali jeho velikost, funkci, tvary, průtok okysličené i neokysličené krve komorami a síněmi, tloušťku srdečních stěn, práci chlopní a tak dál, prostě zkontrolovali opravdu vše, co se v srdci nachází. Celý průběh tohoto zdlouhavého podrobného zkoumání jsme mohli sledovat i my, páníčci, na monitoru, který byl umístěn ihned vedle stolu, na kterém Sendynka ležela. Lékaři nám popisovali, co na obrázcích můžeme vidět, jinými slovy nás obeznamovali s tím, co právě sledují a vysvětlovali, co je třeba hlídat, naštěstí pro mě jsme se domluvili na angličtině, coby komunikačním prostředku, takže jsem i rozuměla a mohla komunikovat. Jít na mě s němčinou, asi bych vypadala jak veselý pitomec! Senduška byla zprvu trochu vyjukaná, proč že jí to pokládáme na ten velký stůl, ale po chvíli zjistila, že jí žádné nebezpečí nehrozí, a tak mi s hlavičkou v rukou poklidně usnula. Celé toto vyšetření se jmenuje Doppler, přesněji Farbdoppler a zahrnuje echokardiografii a sono. Jde o skutečně důkladné prozkoumání každého zákoutí srdce, není proto divu, že jsme zde strávili dobrou hodinu. Když doktoři s vyšetřením skončili, ihned nás uvědomili o jeho výsledcích. Sendynky srdíčko je jimi po této prohlídce shledáno naprosto zdravým a naměřené hodnoty se slučují s normami. Máme z této zprávy pochopitelně velikou radost, ale to ještě není konec.
Pro úplnost je třeba provést ještě Holter, což je 24 hodinové EKG. Sendynku jsme tedy probudili, sundali ze stolu a paní doktorka jí po stranách hrudníku vyholila 5 malých obdélníčků, 3 po pravé straně a 2 po levé, těsně v úrovni prvních žeber hned za lopatkami. Na tato vyholená místa připevnila elektrody a ty ve 12:38 hodin zapojila pomocí drátů do elektronické mašinky. Toto celé vybavení fixovala k Sendynčinu tělu nejprve širokou pevnou náplastí a poté je omotala pružným obinadlem. Mašinku vložila do gumové rukavice a dala do neoprenové kapsy. Je vidět, že Němci technologii postupu stále zdokonalují, jelikož i na tělo Sendynky také oblékla neoprenovou vestu, k níž pomocí pásku ze stejného materiálu a suchého zipu připevnila i onu kapsu s měřičem. Toto byla novota, která se kdysi nedělala. Sendynka v ní vypadala poněkud kosmicky, skoro jako členka posádky Star Treku. Od paní doktorky si pak ještě za svou šikovnost zasloužila pár chutných keksů a tímto pro nás pobyt na klinice pro tento den prakticky skončil. Senduš byla vůbec oblíbenou pacientkou, díky své bezprostřednosti a mazlivosti, při níž opusinkovala většinu personálu v nemocnici, byla vyhledávaným pejskem, kterého nazývali sweet heart, což mluví za vše.
Celý tento proces musel absolvovat i zbytek naší psí části posádky, a tak jsme se posadili v čekárně a čekali. Mám velkou radost, že mohu říct, že všichni čtyři naši čeští dobrmani měli toto prvotní vyšetření naprosto v pořádku a u nikoho nebyla najita odchylka od normálu. Sendy bylo při vyšetření 4,5 roku, Agbarovi 2,5 roku, Ambře 3 roky a Debince už 7 let!
Nu a když jsme si nyní odbyli naše „povinnosti“, byl čas začít se věnovat zábavě. Vyrazili jsme tedy do nedalekého mnichovského parku, který ležel v těsné blízkosti areálu LMU a svou rozlohou nám nesmírně připomínal pražskou Stromovku. Pejsci a spolu s nimi i my jsme venčení uvítali, mohli jsme při něm poklábosit a sdělit si dojmy z vyšetření. Chlupáči zase dostali prostor k upuštění páry- po dni stráveném v autě a mezi čtyřmi stěnami bylo asi opravdu hodně co ventilovat… Sendy s Agbárkem se totiž rozhodli, že se po každé části parku musí při nejmenší 1x proběhnout, když už se sem dostali. A aby tento svůj počin stihli, lítali v trysku jako splašení sem a tam a my, ani ostatní lidští i psí návštěvníci parku, nestačili uhýbat. Občas se nám dokonce ztráceli z dohledu. Myslím, že mašinky se při měření museli pěkně zapotit. A abychom srdíčka našich dobrmánků skutečně prověřili, vytáhl se ještě balónek a začalo se házet. Sendynka byla jako smyslů zbavená, když po celém dni spatřila svůj objekt největší touhy. Dostala se do takového rauše, až paní Věře zničila Deborčin míček… Ještě jednou se omlouvám za naší závislačku! Aby svůj happyend s míčkem po zvyku zakončila, v plném trysku sebou smýkla o zem a jala se válet na zádech. To už jsem ale opravdu musela zasáhnout, nerada bych hradila tu malou, ječ jistě velmi drahou krabičku, která byla nyní v nejvyšším ohrožení.
Foťák jsem si samozřejmě nemohla dovolit nechat doma, a tak jsme udělali i pár památečních fotek. Na společných vypadáme opravdu hezky a hlavně vyváženě- 2 černí a 2 hnědí dobrmani, to zkrátka nemá chybu! S ubíhajícím časem nadešel okamžik návratu do naší rodné zemičky. Přijeli jsme už za tmy, ale v pořádku a nabiti pozitivní energií z úspěšného a hlavně negativního vyšetření. Jana nám ve svém domě nabídla azyl, který jsme moc rádi přijali a děkujeme za něj. Sendynka se zde seznámila s dobrmaní slečnou, kterou Jana v tuto chvíli hlídá. Jde o Nadine Halit Paša, domácky zvanou Nejdynku. Holky si hned padly do oka a našly v sobě zalíbení- že by poznaly, že jsou příbuzné? Agbárek se tak stal najednou pánem harému a patřičně si svou pozici užíval, holčičky vždy zkontroloval, a pak jen zdáli dohlížel na jejich přátelské oňufkávání. Povečeřeli jsme výborné špagety s brokolicí, sýrem a šunkou a ke spokojenosti už nám nic nechybělo. Na vínko nakonec bohužel nedošlo, ale po tolika hodinách strávených za volantem jsem už opravdu nebyla tím nejlepším společníkem a rozhodla jsem se přemístit do postele opravdu brzy. Hned jsme se však domluvili, že typický meeting si příště jistě vynahradíme. Spalo se mi tááák krásně, v domě bylo příjemné teplo díky Janině muži Zděňkovi, který se o nás v roli topiče zodpovědně staral po celou noc. Ráno nám dokonce připravil ke snídani úžasné koblihy, takže musíte uznat, že jsme se měli jako v grand hotelu Pupp. Co naplat, dopoledne jsme se museli sbalit a vyrazit zpátky směr klinika, abychom pejskům nechali přístroje sejmout. Přijeli jsme o trochu dřív, a tak nás napadlo udělat ještě pár společných fotek našich lásek v krásném altánu antického stylu, který se tyčí na kopečku uprostřed již zmíněného parku. Počasí nám čtvrteční i páteční den vyšlo jako na objednávku, bylo na říjen teplo a krásně slunečno, což jen podtrhlo půvab fotek krásných dobrmanů na žíhaném mramoru altánu. Sendy a Agbar spolu na fotce vypadají báječně, řekněte sami- nejsou jako harmonický manželský pár? Bohužel byl však maličko problém naaranžovat je v hojně frekventovaném altánku tak, aby nám pozadí netvořil dav lidí, či dokonce nevěsta s ženichem, kteří sem přišli také pózovat panu fotografovi.
Ale zpět k vyšetření. Po focení jsme zašli na kliniku a pan doktor našim mazlíkům přístroje po více jak 24 hod. sejmul. Nyní je tedy vše za námi. I když… Musíme si ještě počkat na verdikt. Bylo nám řečeno, že do měsíce nám domů přijdou výsledky i tohoto posledního a důležitého vyšetření. Jejich vyhodnocení trvá poněkud déle, protože lékaři kardiologové musejí minutu po minutě projít celý změřený záznam srdíčka z celého dne a to opravdu nelze udělat na počkání, má-li mít nějakou váhu. Po této informaci jsme se s lékaři kliniky rozloučili a vydali se opět do Čech. Janu s Agbárkem jsme vyložili doma, ale pro nás cestování ještě neskončilo, jeli jsme do Chomutova za Vítkem, Blankou a Bodieskem na náš tradiční víkendový trénink. My prostě nevíme, co je to mít volný čas, to se nám jen tak nestává.
Jak doktoři v Mnichově řekli, tak se také stalo. Do měsíce nám přišly výsledky i z posledního střípku mozaiky, neboli vyšetření srdce metodou Holter, 24 hod. EKG. Bohužel jsem nucena napsat, že po jejich přečtení u nás nebyl důvod k radosti. Sendynce byla totiž zjištěna DCM= dilatační kardiomyopatie v okultním stadiu, čili ještě ve skrytém, bez příznakovém období v samém prvopočátku všeho. Byl ji doporučen lék k léčbě, přesněji k upravení tlaků působících na srdíčko a tím snad i díky včasnému nálezu snižující naměřené hodnoty, což by mohlo Sendy výrazně pomoci v oddálení nástupu nemoci i o několik let, jelikož její srdce je stále bez patologických změn. Po 3 měsících podávání léku, který v nejbližších dnech nasadíme, jsme opět pozváni na opakované vyšetření na LMU v Mnichově, na něž se pochopitelně dostavíme, jelikož chceme celý vývoj a průběh zdravotního stavu Sendy sledovat pod nejkvalifikovanějším dohledem těch nejzkušenějších lékařů-kardilogů, jací se v Mnichově nachází. Je to pro nás docela šok, oba Sendynčini rodiče ještě stále žijí, mají opakovaně vyšetřené srdce stejným způsobem jako Sendy a to bez nálezu čehokoli, navíc po prvotním negativním vyšetření samotné Sendy jsme tento výsledek zkrátka ani nečekali. Za velikou pomoc a podporu při této, pro nás nelehké situaci, děkujeme Sendynčině chovatelce, Janě Horové, která nám ve všem a se vším velmi pomáhá a rozhodně se k nám nepostavila zády, naopak! Sendynka je v tuto chvíli absolutně bez projevů jakéhokoli nálezu, vyžaduje si denní aktivitu a dovádí jako vždy. Jinými slovy není na ní nic patrného- nezadýchává se, nemodrají jí růžové tkáně, vydrží bez problémů fyzickou zátěž jako každý jiný zdravý pes, neomdlévá ... Bez kompletního vyšetření bychom na ní nic nepoznali, a tak bychom jí nemohli ani nikterak pomoci bojovat o své zdraví. Ráda bych proto velmi důrazně apelovala na všechny páníčky dobrmanů, kteří mají přijít do chovu, aby vyšetřovali své dobrmany před každým plánovaným krytím a to kompletním srdečním vyšetřením!!! Jak je vidno v našem případě, Doppler, 15 min. EKG, Echocardiografie, Sono, krevní testy- to vše bylo německými specialisty kardiology shledáno naprosto normálním a teprve až 24 hod. EKG odhalilo, že vše není až tak docela v pořádku. Dále bych chovatele našeho plemene chtěla požádat, aby odložili působení jejich psů v chovu do pozdějších let, procentuální statistika pozitivních nálezů hovoří jasně, s přibývajícím věkem roste počet postižených. Vy, chovatelé i majitelé krycích psů, svou zodpovědnou a důkladnou prevencí a případným včasným odhalením nemoci můžete ušetřit mnoho a mnoho zklamaných lidských srdcí, která budou postavena před hotový fakt, že jejich psí miláček jim dříve či později odejde na tuto zákeřnou a krutou nemoc, a můžete také v neposlední řadě pomoci svým psům, kterým včasné léčení může prodloužit život. Nebojte se také říci pravdu o nálezu Vašich psů široké veřejnosti, nic netajte a buďte čestní především sami k sobě. Toto není ničí chyba, vina, nikdo nenese zodpovědnost... Jedině tak máme šanci tento dobrmaní mor vymítit, pokud už není příliš pozdě a já stále doufám, že není, vezmeme-li rozum do hrsti… Fotografie z naší Mnichovské hromadné mise naleznete
zde.
22. 12. 2008 Vyšetření srdce a očí
Fotografie z vyšetření srdíčka a části vyšetření očí naší Sendy naleznete zde.